Cinci decese și 78 de cazuri noi Covid la Sibiu; Rata incidenței, în creștere!

Știri de Sibiu, 14.01.2021

Alte 5 persoane diagnosticate cu Covid – 19 au decedat în ultimele 24 de ore în spitalele din Sibiu și 78 de persoane au fost confirmate pozitiv dintr-un total de 536 de teste efectuate, informează Prefectura Sibiu.

Urmare a evoluției, numărul persoanelor infectate a ajuns în județul Sibiu la 17799 de persoane, din care au fost declarate vindecate 12492 iar 615 au decedat .

Din cele 78 de cazuri noi 2 sunt înregistrate la copii iar cele mai multe – 16, la persoane active, cu vârste între 40 – 49 de ani.

Joi dimineața erau în spitale 158 de bolnavi diagnosticați cu Covid, dintre care 21 în stare gravă la ATI.

Rata incidenței cumulate a ajuns în județul Sibiu la 1,74 cazuri raportat la 1000 de locuitori în ultimele 14 zile, în ușoară creștere în ultimele zile.

Rata Covid – 14 ianuarie:

UATLOCALITATENUMAR_POPULATIECAZURI CONFIRMATE ULTIMELE 14 ZILECAZURI LA 1000 DE LOCUITORI ÎN ULTIMELE 14 ZILE
Com.Apoldu de JosSat.Sângătin277518,05
Com.DârlosSat.Valea Lungă23928,37
Com.AlmaSat.Şmig86766,92
Com.IacobeniSat.Netuş59135,08
Com.AlmaSat.Alma80844,95
Com.Şura MareSat.Şura Mare4172204,79
Com.Şeica MicăSat.Şeica Mică125664,78
Com.ŞelimbărSat.Şelimbăr11928514,28
Com.BârghişSat.Ighişu Vechi26013,85
Com.RoşiaSat.Caşolţ92433,25
Mun.MediaşMun.Mediaş550931733,14
Com.Valea ViilorSat.Motiş65323,06
Com.Apoldu de JosSat.Apoldu de Jos103332,90
Com.RoşiaSat.Daia104332,88
Com.MicăsasaSat.Micăsasa139942,86
Com.CârţişoaraSat.Cârţişoara143642,79
Com.Arpaşu de JosSat.Arpaşu de Jos117732,55
Com.Valea ViilorSat.Valea Viilor157442,54
Mun.SibiuMun.Sibiu1711173972,32
Com.MerghindealSat.Merghindeal90022,22
Com.BrateiuSat.Brateiu275462,18
Com.Şura MareSat.Hamba92322,17
Com.Axente SeverSat.Agârbiciu142432,11
Com.RoşiaSat.Cornăţel47912,09
Com.LoamneşSat.Armeni52111,92
Orş.Miercurea SibiuluiOrş.Miercurea Sibiului214941,86
Com.RoşiaSat.Roşia175731,71
Com.IacobeniSat.Noiştat59011,69
Orş.AgnitaOrş.Agnita9724161,65
Com.ŞelimbărSat.Bungard63311,58
Com.MoşnaSat.Nemşa64611,55
Com.LasleaSat.Nou Săsesc65011,54
Com.Arpaşu de JosSat.Arpaşu de Sus135621,47
Com.SaduSat.Sadu273641,46
Orş.AvrigOrş.Avrig10415151,44
Com.Porumbacu de JosSat.Scoreiu70111,43
Com.MerghindealSat.Dealu Frumos74311,35
Com.ŞelimbărSat.Mohu74811,34
Orş.TălmaciuOrş.Tălmaciu687291,31
Com.RacoviţaSat.Sebeşu de Sus76711,30
Orş.AvrigSat.Mârşa316241,27
Orş.Copşa MicăOrş.Copşa Mică596671,17
Com.TârnavaSat.Târnava341841,17
Com.BaznaSat.Bazna182621,10
Com.HoghilagSat.Valchid92611,08
Com.BlăjelSat.Blăjel190221,05
Orş.DumbrăveniLoc.Şaroş pe Târnave195421,02
Com.NocrichSat.Hosman98311,02
Com.BrădeniSat.Brădeni104310,96
Com.CristianSat.Cristian448640,89
Com.DârlosSat.Dârlos241920,83
Com.ChirpărSat.Chirpăr124810,80
Orş.TălmaciuSat.Tălmăcel124810,80
Orş.AgnitaLoc.Ruja126810,79
Com.HoghilagSat.Hoghilag135610,74
Com.BoiţaSat.Boiţa145710,69
Orş.DumbrăveniOrş.Dumbrăveni591340,68
Com.BaznaSat.Boian158910,63
Orş.CisnădieOrş.Cisnădie24006140,58
Mun.MediaşSat.Ighişu Nou173010,58
Orş.Miercurea SibiuluiSat.Apoldu de Sus184510,54
Com.Gura RâuluiSat.Gura Râului380620,53
Orş.Ocna SibiuluiOrş.Ocna Sibiului425220,47
Com.RăşinariSat.Răşinari529120,38
Com.Şura MicăSat.Şura Mică266210,38
Com.SlimnicSat.Slimnic300810,33
Com.AlmaSat.Giacăş26000,00
Com.AlţinaSat.Alţina144700,00
Com.AlţinaSat.Beneşti30600,00
Com.AlţinaSat.Ghijasa de Sus16700,00
Com.Arpaşu de JosSat.Nou Român37800,00
Com.AţelSat.Aţel147400,00
Com.AţelSat.Dupuş24400,00
Com.Axente SeverSat.Axente Sever259900,00
Com.Axente SeverSat.Şoala34200,00
Com.BârghişSat.Bârghiş82500,00
Com.BârghişSat.Pelişor50600,00
Com.BârghişSat.Apoş38900,00
Com.BârghişSat.Vecerd13600,00
Com.BârghişSat.Zlagna21300,00
Com.BaznaSat.Velţ64400,00
Com.BiertanSat.Richiş82300,00
Com.BiertanSat.Biertan172100,00
Com.BiertanSat.Copşa Mare52800,00
Com.BlăjelSat.Păucea41800,00
Com.BlăjelSat.Romaneşti6800,00
Com.BoiţaSat.Lotrioara900,00
Com.BoiţaSat.Lazaret13400,00
Com.BoiţaSat.Paltin100,00
Com.BrădeniSat.Retiş46400,00
Com.BrădeniSat.Ţeline15500,00
Com.BrateiuSat.Buzd140500,00
Com.BruiuSat.Bruiu54700,00
Com.BruiuSat.Gherdeal3600,00
Com.BruiuSat.Şomartin39900,00
Com.CârţaSat.Cârţa121800,00
Com.CârţaSat.Poieniţa1700,00
Com.ChirpărSat.Săsăuş13400,00
Com.ChirpărSat.Vărd36400,00
Com.ChirpărSat.Veseud20200,00
Com.DârlosSat.Curciu96400,00
Com.HoghilagSat.Prod26400,00
Com.IacobeniSat.Iacobeni133600,00
Com.IacobeniSat.Stejărişu53600,00
Com.IacobeniSat.Movile35400,00
Com.JinaSat.Jina365700,00
Com.LasleaSat.Mălâncrav140400,00
Com.LasleaSat.Laslea175500,00
Com.LasleaSat.Floreşti15500,00
Com.LasleaSat.Roandola31900,00
Com.LoamneşSat.Haşag66000,00
Com.LoamneşSat.Alămor73000,00
Com.LoamneşSat.Loamneş60100,00
Com.LoamneşSat.Mândra33400,00
Com.LoamneşSat.Sădinca800,00
Com.LudoşSat.Ludoş50200,00
Com.LudoşSat.Gusu23800,00
Com.MarpodSat.Ilimbav24200,00
Com.MarpodSat.Marpod76100,00
Com.MicăsasaSat.Ţapu77700,00
Com.MicăsasaSat.Chesler6600,00
Com.MicăsasaSat.Văleni700,00
Com.MihăileniSat.Mihăileni20100,00
Com.MihăileniSat.Şalcău9500,00
Com.MihăileniSat.Moardăş30800,00
Com.MihăileniSat.Metiş35700,00
Com.MihăileniSat.Răvăşel15700,00
Com.MoşnaSat.Moşna272800,00
Com.MoşnaSat.Alma Vii40100,00
Com.NocrichSat.Ghijasa de Jos11700,00
Com.NocrichSat.Nocrich153200,00
Com.NocrichSat.Fofeldea54300,00
Com.NocrichSat.Ţichindeal24500,00
Com.OrlatSat.Orlat336400,00
Com.PăucaSat.Presaca36300,00
Com.PăucaSat.Bogatu Român43200,00
Com.PăucaSat.Broşteni31800,00
Com.PăucaSat.Păuca72800,00
Com.Poiana SibiuluiSat.Poiana Sibiului248600,00
Com.PoplacaSat.Poplaca181200,00
Com.Porumbacu de JosSat.Colun20200,00
Com.Porumbacu de JosSat.Porumbacu de Jos113600,00
Com.Porumbacu de JosSat.Porumbacu de Sus90300,00
Com.Porumbacu de JosSat.Sărata38000,00
Com.RacoviţaSat.Racoviţa218300,00
Com.RăşinariSat.Prislop41900,00
Com.Râu SaduluiSat.Râu Sadului60100,00
Com.RoşiaSat.Nou190700,00
Com.RoşiaSat.Nucet5400,00
Com.Şeica MareSat.Şeica Mare344300,00
Com.Şeica MareSat.Boarta38100,00
Com.Şeica MareSat.Buia65200,00
Com.Şeica MareSat.Mighindoala100,00
Com.Şeica MareSat.Petiş5400,00
Com.Şeica MareSat.Ştenea16000,00
Com.Şeica MicăSat.Soroştin57500,00
Com.ŞelimbărSat.Veştem176400,00
Com.SlimnicSat.Ruşi90000,00
Com.SlimnicSat.Veseud22100,00
Com.Şura MicăSat.Rusciori86400,00
Com.TilişcaSat.Tilişca104100,00
Com.TilişcaSat.Rod43000,00
Com.Turnu RoşuSat.Turnu Roşu201500,00
Com.Turnu RoşuSat.Sebeşu de Jos55000,00
Com.VurpărSat.Vurpăr298900,00
Mun.SibiuLoc.Păltiniş2700,00
Orş.AgnitaLoc.Coveş67500,00
Orş.AvrigSat.Bradu115100,00
Orş.AvrigSat.Săcădate61800,00
Orş.AvrigSat.Glâmboaca23800,00
Orş.CisnădieLoc.Cisnădioara82300,00
Orş.DumbrăveniLoc.Ernea58200,00
Orş.Miercurea SibiuluiSat.Dobârca91400,00
Orş.Ocna SibiuluiSat.Topârcea16800,00
Orş.SălişteOrş.Sălişte311600,00
Orş.SălişteSat.Aciliu21000,00
Orş.SălişteSat.Sibiel41800,00
Orş.SălişteSat.Săcel56600,00
Orş.SălişteSat.Vale39900,00
Orş.SălişteSat.Mag57400,00
Orş.SălişteSat.Galeş35100,00
Orş.SălişteSat.Amnaş44600,00
Orş.SălişteSat.Fântânele18200,00
Orş.TălmaciuSat.Colonia Tălmaciu29400,00



Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.