FITS 2016: Noi stele pe Aleea Celebrităţilor, carnaval şi concert în Piaţa Mare

Știri de Sibiu, 18.06.2016

Ce-a de-a 23 ediţie a Festivalului Internaţional de Teatru de la Sibiu (FITS) se apropie de final. Sâmbătă, 18 mai, este dedicată celebrării marilor personalităţi ale artelor spectacolului, urmând ca şapte noi stele să se adauge pe Aleea Celebrităţilor.

Alături de marele actor român Victor Rebengiuc, pe aleea din Parcul Cetăţii, inspirată din Walk of Fame de la Hollywood, vor primi câte o stea Evgeny Mironov, Alvis Hermanis, Luk Perceval,Christoph Marthaler, Thomas Ostermeier, şi Tim Robbins.

Festivalul aduce culoare şi distracţie pe durata întregii zile, fiind programate  spectacole stradale,  concerte, reprezentaţii de dans şi carnaval, precum şi teatru în mai multe locaţii.

Pietonala Bălcescu , precum şi Piaţa Mică şi Piaţa Mare  vor găzdui, până aproape de miezul nopţii, reprezentanţii de dans sau concerte atractive.

După ora 22.00, trupa formaţia britanică “Duchamp Pilot” , cunoscută pentru stilul muzical original și eclectic, influențat de rock progresiv, art rock și new wave, va concerta în Piaţa Mare a Sibiului.

FITS 2016. Program sâmbătă 18 iunie:

   Oficiul Poștal 1

De la 9 dimineaţa la 9 seara

Expozitii      1h

8:00

   Zidul exterior al TNRS

Ziarul Orizontal, Vol.4

Platforma de arte vizuale

10:00

  Librăria Habitus

Conferință de presă FITS

Conferinte si seminarii      1h

10:00

  Casa de Cultură a Studentilor, sala Albastră

Elena Kuzina – Meyerhold’s Biomechanics for the Contemporary Actor

Ateliere      3h

10:00

  Sala Virgil Flonda – ULBS

Eugenia Usandivaras & Leo Calvelli – Argentinian Tango

Ateliere      1h30min

10:00

  Primăria Municipiului – Centrul de informare turistică

Expoziție de fotografie – Lucien Samaha – Umbra actorului

Expozitii      8h

10:00

   Muzeul de Artă Contemporană

Faust: Vanity and Despair

Expozitii

10:00

  Muzeul Brukenthal – Sala Multimedia

Human Body Ritual

Expozitii      8h

10:00

  Teatrul Gong – Foaier

Mersul trenurilor

Expozitii      8h

10:00

  Hotel Ibis – Foaier

Polska. Arhitectura

Expozitii      6h

11:00

  Librăria Habitus

George Banu în dialog cu Luk Perceval

Conferinte si seminarii      1h 30min

12:00

  Casa Altemberger – Muzeul de Istorie

Shakespeare Lives (2016)

Film      6h20min

12:30

   Strada Nicolae Bălcescu

Dansaţi cu noi!

Teatru      50min

13:00
13:00

  Librăria Habitus

Festivalul Internațional de Teatru de la Sibiu. Conferințe 2015

Carte      1h

13:00

  Piața Mică

Înarmaţi, dar inofensivi!

Circ      25min

13:15

   Strada Nicolae Bălcescu

O orchestră fabuloasă

Muzica      45min

14:00

  Librăria Habitus

Chuck Norris vs. Communism (2015)

Film      1h18min

14:00

  Librăria Habitus

Octavian Saiu în dialog cu Irina Margareta Nistor

Conferinte si seminarii      1h

14:30

  Librăria Humanitas

Mikhail Durnenkov – Războiul nu a început încă

Spectacole lectura      1h30min

15:00

  Filarmonica de Stat

Focus FITS 2015

Expozitii      3h

15:00

  Redal Expo

Oare o idee nouă?

Expozitii      7h30min

16:00

  Teatrul Gong – Sala etaj

20 noiembrie

Teatru      1h       20 lei

16:00

  Teatrul Gong – sala parter

Mari întâlniri, călătorii amicale în timp

Teatru      1h 10min      25 lei

18:00

  Parcul Cetăţii

Aleea Celebrităţilor

Evenimente speciale

18:00

  Fabrica de Cultură

Flamenco Suite

Dans      1h 50min (cu pauză)      40lei

18:00

   Catedrala Evanghelică Sibiu

Gospel Tour 2016

Muzica      1h      15 lei

18:00

   Biserica Fortificată Cisnădioara

Memorie devastatoare

Teatru      1h 05min      40 lei

18:00

   Strada Nicolae Bălcescu

Sărbătoare în stil italian

Muzica      50min

18:00

  Piața Mică

Şi totuşi… împreună!

Circ      20min

18:30

  Piața Mică

Jos pălăria!

Circ      45min

18:45

   Strada Nicolae Bălcescu

Atmosferă de carnaval

Dans      50min

19:00

  Filarmonica de Stat

Gala Celebrităților

Evenimente speciale            40 lei; 10 lei

19:30

   Piața Mică

Înarmaţi, dar inofensivi!

Circ      25min

19:30

   Strada Nicolae Bălcescu

O orchestră fabuloasă

Muzica      45min

20:00

  Teatrul Naţional „Radu Stanca”

A Douăsprezecea noapte

Teatru      2h45min (cu pauză)      40 lei; 30 lei

20:00

  Teatrul Gong – sala etaj

Cinci ore cu Mario

Teatru      1h 30min      25 lei

20:00

   FABRICA DE CULTURĂ – Centru Alternativ pentru Cultură, Educaţie şi Cercetare

Sensul vieţii

Teatru      1h 10min       40 lei

20:15

   Strada Nicolae Bălcescu

Sărbătoare în stil italian

Muzica      50min

20:15

   Piața Mică

Şi totuşi… împreună!

Circ      20min

20:45

   Piața Mică

Jos pălăria!

Circ      45min

21:00

   Strada Nicolae Bălcescu

Atmosferă de carnaval

Dans      50min

21:00

  Cercul Militar

The history boys. Povești cu parfum de liceu

Teatru      2h 40min (cu pauză)      25 lei

21:00

  Parcul Astra

Un POD peste timp

Teatru      45min

21:30

  Piața Mică

Jonglând cu focul

Circ      25min

21:45

   Strada Nicolae Bălcescu

Dansaţi cu noi!

Teatru      50min

22:00

  Colegiul Naţional „Octavian Goga” – Sala de sport

Aerul tare al muntelui

Dans      55min      30 lei; 20 lei

22:00

  Piaţa Mică

Cântăreaţa din vis

Muzica      30min

22:00

   Piața Mare

Dansaţi cu noi!

Teatru      50min

22:00

  Fabrica de Cultură

Faust

Teatru      2h      40 lei

22:30

  Piaţa Mare

Concert Duchamp Pilot

Muzica      1h 15min

23:00

  CAVAS

Almost, Maine

Teatru      55 min

23:30

   Piaţa Mică

Cântăreaţa din vis

Muzica      30min




Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Un Răspuns

  1. […] Alături de marele actor român Victor Rebengiuc, pe aleea din Parcul Cetăţii, inspirată din Walk of Fame de la Hollywood, vor primi câte o stea Evgeny Mironov, Alvis Hermanis, Luk Perceval,Christoph Marthaler, Thomas Ostermeier, şi Tim Robbins.(sursa) […]