Sportivii cu cele mai bune rezultate, premiați de Primăria Sibiu

Știri de Sibiu, 20.02.2020

Cei mai buni sportivi, alături de antrenori, au fost premiați, joi, de municipalitatea sibiană în cadrul unei ceremonii speciale organizată la Primăria Sibiu. Peste 150 de sportivi prezenți la ceremonie au fost recompensați pentru performanțele obținute la competițiile naționale și internaționale cu diplome și premii în valoare totală de 127.000 lei.

Diplomele au fost înmânate celor mai bune echipe sportive, celor mai buni antrenori și celor mai buni sportivi sibieni de primarul Astrid Fodor.

“ Astăzi am dorit să arătăm sportivilor sibieni aprecierea comunității pentru eforturile pe care le depun și pentru performanțele pe care le obțin, făcând cinste Sibiului pe podiumurile competițiilor internaționale și naționale”, a declarat primarul Astrid Fodor.

Premiile au fost acordate pe categorii și au variat între 10.000 lei și 700 lei.

Sporturi de echipă:
A. Seniori: cea mai bună echipă – 10.000 lei, cel mai bun sportiv al unei echipe de seniori – 3.000 lei, cel mai bun antrenor – 2.000 lei
B. Copii și Juniori: cea mai bună echipă – 5.000 lei, cel mai bun sportiv al unei echipe – 1.500 lei, cel mai bun antrenor al unei echipe – 1.000 lei

Sporturi individuale:
A. Seniori: cel mai bun sportiv – 3.000 lei, cel mai bun antrenor – 1.500 lei
B. Copii și Juniori: cel mai bun sportiv – 1.500 lei, cel mai bun antrenor – 700 lei

LISTA sportivilor PREMIAȚI:

CELE MAI BUNE ECHIPE:
Seniori:
o Echipa de baschet BC CSU Sibiu seniori
o Echipa de fotbal FC Hermannstadt
o Echipa Sibiu Rally Team seniori
Juniori:
o Echipa de baschet juniori Alpha Sport Team
o Echipa de handbal masculin juniori a Clubului Sportiv Școlar Sibiu
o Echipa de rugby U15 a Cubului Sportiv Șoimii Sibiu
o Echipa de volei speranțe-fete juniori a Clubului Sportiv Școlar Sibiu
o Echipa de gimnastică artistică masculină juniori a Clubului Sportiv Școlar Sibiu
o Echipa de patinaj viteză juniori a Clubului Sportiv Școlar Sibiu
o Echipa de arte marțiale a Clubului Musashi Dojo

CEI MAI BUNI ANTRENORI:

Seniori:
o Dan Fleșeriu – echipa de baschet BC CSU Sibiu
o Vasile Miriuță – echipa de fotbal FC Hermannstadt
o Marius Daniel Vecerdea – echipa de tenis a Clubului Sportiv Tenis Pamira
o Ovidiu Vasile Ionaș – echipa de judo seniori a Clubului Sportiv Școlar Șoimii
o Alin Romulus Lazurca – echipa de arte marțiale seniori a Clubului Sportiv Puma Sibiu

Juniori:
o Lucian Petru Negru – echipa de baschet a Clubului Sportiv Școlar Sibiu
o Matei Damian – echipa de handbal a Clubului Sportiv Școlar Sibiu
o Călin Fugigi – echipa de rugby a Clubului Sportiv Școlar Șoimii
o Marius și Dan Gheorghiță – echipa de volei a Clubului Sportiv Școlar Sibiu
o Felicia Popa – echipa de culturism a Cubului Sportiv Școlar Șoimii
o Cristina Elena Bobeș – echipa de gimnastică a Clubului Sportiv Școlar Sibiu
o Ioan Badiu – echipa de înot a Clubului Sportiv Școlar Sibiu
o Andrei Cristina – echipa de patinaj viteză a Clubului Sportiv Școlar Sibiu
o Adrian Toma – echipa de atletism a Clubului Sportiv Școlar Șoimii
o Dan Tiucă – echipa de arte marțiale a Clubului Rokan Sibiu

CEI MAI BUNI SPORTIVI:

Seniori:
o Lucas Tohătan – echipa de baschet a Asociației Baschet Club Sibiu Petrișor Petrescu – echipa de fotbal FC Hermannstadt
o Dan Magoș – echipa de automobilism ACS Sibiu Rally Team
o Ionel Bucur – echipa de călărie a Clubului Sportiv Municipal Sibiu
o Vlad Victor Cornea – echipa de tenis a Clubului Sportiv Tenis Club Pamira
o Iulia Avram – echipa de judo a Clubului Sportiv Școlar Șoimii
o Ioan Marius Dancu – echipa de arte marțiale a Clubului Sportiv Puma Sibiu

Juniori:
o Sebastian Costeiu – echipa de baschet a Asociației Baschet Club Sibiu
o Denys Muntean – echipa de fotbal a ASF Interstar
o Traian Bucșa – echipa de rugby a Clubului Sportiv Școlar Șoimii
o Alex Gorcea – echipa de handbal a Clubului Sportiv Școlar Sibiu
o Iarina Luana Axinte – echipa de volei a Clubului Sportiv Școlar Sibiu
o Paul Popa – echipa de automobilism a ACS Sibiu Rally Team
o Sofia Semenov – lotul de călărie al Clubului Sportiv Municipal Sibiu
o Adrian Mihai Căpruci – echipa de culturism a Clubului Sportiv Școlar Șoimii
o Nicolae Ionel Bera – echipa de gimnastică a Clubului Sportiv Școlar Sibiu
o Mihai Cosma – echipa de înot a Clubului Sportiv Școlar Sibiu
o Alexandra Pașca – echipa de judo a Clubului Sportiv Școlar Șoimii
o David Nistor – echipa de patinaj a Clubului Sportiv Școlar Sibiu
o Tudor Arsin – echipa de atletism a Clubului Sportiv Școlar Șoimii
o Vlad Vasile Văcariu – echipa de arte marțiale a Clubului Sportiv Puma Sibiu




Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.