Spectacole de Lev Dodin, Radu Afrim, Sasha Waltz și Michèle Noiret, sâmbătă la #FITSonline

Știri de Sibiu, 10.07.2020

Organizatorii Festivalului Internațional de Teatru de la Sibiu, organizat anul acesta pentru prima dată în format online, continuă seria redifuzărilor sâmbătă, 11 iulie, cu spectacole de teatru, dans și muzică.

Publicul se va putea bucura de „Frați și surori”- regia Lev Dodin, „Körper” – coregrafia Sasha Waltz, „Beție”- regia Radu Afrim, „Hors-Champ” – coregrafia Michèle Noiret, spectacole și evenimente din cadrul ediției speciale online FITS.

Spectacolele vor fi difuzate gratuit sâmbătă, începând cu ora 10.30, pe site-ul festivalului: www.sibfest.ro/fits-online.

Alături de spectacolele de teatru și dans, în programul mai sunt incluse și conferințele din cadrul Platformei Internaționale de Cercetare Doctorală în Artele Spectacolului și Management Cultural – eveniment organizat în parteneriat de FITS și ULBS, dar și conferința specială Cătălin Ștefănescu în dialog cu Angela Gheorghiu.

Seria redifuzărilor spectacolelor și evenimentelor din programul ediției speciale online a FITS continuă exclusiv pe site-ul festivalului până în luna decembrie.

PROGRAM REDIFUZĂRI FITS ONLINE – SÂMBĂTĂ, 11 IULIE 2020

10:30
POVEȘTI MAGICE CU MARIAN RÂLEA
DE CE ESTE BLÂNDĂ OIȚA
Un spectacol de: Marian Râlea
ROU/FITS for kids/5min
Spectacol în limba română
Traducere în limba engleză

10:35
TEATRU ȘI IDENTITATE CULTURALĂ: INDIVID ȘI COLECTIVITATE
Conferință, ediția 2020 – Universitatea „Lucian Blaga” Sibiu
Platforma Internațională de Cercetare Doctorală în Artele Spectacolului și Management Cultural/2h30min

13:10
CĂTĂLIN ȘTEFĂNESCU ÎN DIALOG CU ANGELA GHEORGHIU
ROU/conferințe speciale/1h
Conferință în limba română
Traducere în limba engleză

14:15
HORS-CHAMP
Coregrafia : Michèle Noiret
Compagnie Michèle Noiret
BEL/dans/1h27min

15:45
BEȚIE
THE DRUNKS
De: Ivan Viripajev
Regia: Radu Afrim
Teatrul Naţional Târgu-Mureş – Compania „Tompa Miklós”
ROU/teatru/3h15min
Spectacol în limba maghiară
Traducere în limbile engleză și română
Nerecomandat celor sub 18 ani

19:00
KÖRPER
Coregrafia: Sasha Waltz
Sasha Waltz & Guests
DEU/dans/59min
Nerecomandat celor sub 18 ani

20:00
FRAȚI ȘI SURORI – Partea II
BROTHERS AND SISTERS – Part two
De: Fyodor Abramov
Regia: Lev Dodin
Maly Drama Theatre – Theatre of Europe
RUS/teatru/2h54min
Spectacol în limba rusă
Traducere în limbile engleză și română
Nerecomandat celor sub 16 ani

23:00
PAZNICUL TEMPLULUI
LE GARDIEN DU TEMPLE
Film realizat de Xbo Films după un spectacol al companiei La Machine
Regia: Dominique Deluze & Sylvain Luini
FRA/stradă/35min
Spectacol în limba franceză
Traducere în limbile engleză și română

23:35
MUZICĂ GOSPEL
CK Gospel Choir, The Sey Sisters, Birmingham Community Gospel Choir, Gospel Touch Choir
GBR-ESP/Muzică/22min




Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.