Admitere ULBS: Peste 2500 de dosare înscrise în prima săptămână; Top cele mai căutate facultăți din Sibiu!

Știri de Sibiu, 13.07.2020

Universitatea „Lucian Blaga“ din Sibiu (ULBS) a validat în prima săptămână de înscrieri pentru sesiune de admitere din iulie un număr de 2590 de candidați, cel mai mare interes al tinerilor fiind manifestat până în prezent pentru Facultatea de Științe Socio-Umane. Anul acesta, înscrierile pentru una din cele 9 facultăți se fac pentru prima dată în sistem on-line, cu excepția Facultății de Medicină și a Facultății de Arte.

Potrivit statisticii realizată de ULBS cu situația dosare trimise spre validare în perioada 6 -12 iulie, în topul preferințelor se află în Facultatea de Științe Socio-Umane, unde s-au transmis spre validare un număr de 688 de dosare, urmată de Facultatea de Inginerie, cu 460 de dosare și Facultatea de Stiinte Economice, cu 417 dosare.

Cel mai scăzut interes este manifestat pentru Facultatea de Teologie, pentru care au optat doar 21 de persoane.

Conform regulamentului de înscriere, orice candidat poate să completeze în timp dosarul de însriere la ULBS, singura condiție este ca dosarul să fie trimis spre validare înainte de încheierea perioadei de înscriere.
Înscrierea on-line a dosarelor se face pe site-ul oficial al universității sibiene: https://admitere.ulbsibiu.ro, iar data încheiere a variază în funcție de facultate, calendarul exact putând fi consultat la adresa https://admitere.ulbsibiu.ro/articol/62/calendar.

Admiterea pentru majoritatea programelor de studii de licență se va face anul acesta în urma concursului de dosare, însă există și unele specializări care vor avea un sistem de admitere mixt, ce va presupune și un interviu on-line specific, respectiv Facultatea de Teologie (în 27 și 28 iulie) și Facultatea de Științe Socio-Umane, specializarea Conservare Restaurare (în 20 iulie).

Admiterea la Facultatea de Medicină se face pe baza unui examen care va fi susținut în incinta facultății (în 26 iulie), în timp ce pentru admiterea la Departamentul de Artă Teatrală din cadrul Facultății de Litere și Arte, proba de aptitudini este programată în 20 și 21 iulie.

În total, în cadrul sesiunilor de admitere iulie și septembrie 2020, ULBS a scos la concurs pentru programele de studiu de la învățământul cu frecvență (IF) peste 5.700 locuri pentru studiile universitare de licență și masterat. Dintre acestea, 3.700 sunt locuri pentru studii universitare de licență, 1.744 reprezentând locuri subvenționate (fără taxă).

Pentru studiile universitare de masterat vor fi alocate 2.050 de locuri, dintre care 959 reprezintă locuri subvenționate (fără taxă). Pentru învățământul cu frecvență redusă (IFR) și învățământul la distanță (ID) vor fi scoase la concurs un număr de 1.045 de locuri cu taxă (880 locuri pentru studii universitare de licență și 165 pentru studii universitare de masterat).

ULBS , dosare trimise spre validare 06-12.07.2020

ZI licențăZI masterID/IFR licențăID/IFR masterCPVTotal
Facultatea de Drept236301267
Facultatea de Stiinte Economice36112404417
Facultatea de Inginerie43228460
Facultatea de Litere si Arte15531186
Facultatea de Medicina1571158
Facultatea de Științe Socio-Umane6233035688
Facultatea de SAIAPM6114782
Facultatea de Științe29515310
Facultatea de Teologie21122
TOTAL2341103140512590




Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.