FC Hermannstadt s-a calificat în sferturile Cupei României

Știri de Sibiu, 30.11.2017

FC Hermannstadt obține un nou rezultat supriză pe Municipal. Echipa antrenată de Alex Pleici a eliminat Juventus București din Cupa României în urma victoriei de joi.

Echipa sibiană de fotbal a obținut calificarea în sferturile de finală după ce a învins-o cu scorul de 2-0 (0-0) pe Juventus București.

Scorul a fost deschis prin autogolul lui Morariu, fundașul reluând în propria poartă, cu capul, un balon centrat de Mihai Stancu (min. 60). Şapte minute mai târziu Daniel Tătar a majorat diferența cu un șut din afara careului mare.

”E ca un meci de Liga 1. Cand joci cu o echipă care are jucători valorosi, chiar dacă situația lor în clasament nu este una foarte bună, și cand ai asemenea public langa tine care te încălzește, în ciuda vremii de afară, nu poți decât să te simți antrenor…Jucătorii cred că au sismțit aceeași adrenalină, aceeași căldură. Cred că am meritat acesată victorie”, a declarat antrenorul Alex Pelici.

Juventus este a doua echipa eliminată de sibieni, după FC Voluntari, deținătoarea Cupei României și a Supercupei.