DIICOT: ARESTATĂ la 14 ani pentru pornografie infantilă, viol și șantaj; victima, o altă fată
18.01.2026 Polițiștii de la Crimă Organizată au instrumentat un caz mai puțin obișnuit de pornografie infantilă, soldat cu trimiterea după gratii a unei minore. Fata în vârstă de 14 ani este acuzată pornografie infantilă, viol asupra unui alt minor și şantaj, victima fiind o altă fată pe care o filmat-o și ulterior amenințat-o cu publicarea imaginilor compromițătoare.
”Din probele administrate în cauză a rezultat că, pe parcursul lunii iulie 2025, aceasta ar fi produs, deţinut, stocat şi ar fi pus la dispoziţia unei terţe persoane, mai multe materiale video cu o persoană vătămată minoră, în care aceasta ar fi fost surprinsă având un comportament sexual explicit.
Totodată, în aceeași perioadă, în scopul de a produce materiale pornografice, minora cercetată ar fi constrâns aceeași victimă (minoră), prin amenințare cu postarea pe internet a materialelor deja deținute, să intre în apel video și să execute acte de natură sexuală”, a comunicat Poliția Română.
Imaginile cu fata în ipostaze sexuale au fost folosite ulterior, ca amenințare, pentru obținerea uni cont de socializare cu mulți urmăritori.
Potrivit procurorilor, minora în cazul căreia o expertiză medico-legale a stabilit că ”a avut discernământ în momentul comiterii faptelor”, ar fi avut în telefon mai multe fotografii cu minori în ipostaze sexuale explicite.
Fata a fost reținută de procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism – Serviciul Teritorial Oradea, iar ulterior judecătorul de drepturi și libertăți din cadrul Tribunalului Bihor a dispus arestarea preventivă a acesteia, pentru 15 zile.
