stiridesibiu.ro

Știri de Sibiu > Știri

Strat de zăpadă și de 3 metri la Bâlea; riscul de avalanșe rămâne MARE în Făgăraș

avalanse - risc - sibiu - balea lac - zapada - 3 metri - anm24.02.2026

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o nouă alertă pentru montaniarzi din cauza riscului mare de producere de avalanșe de mari dimensiuni pe crestele Munților Făgăraș, respectiv 4 pe o scală de la 1 la 5, la peste 1800 metri altitudine. La peste 2000 de metri altitudine, la Bâlea Lac, stratul de zăpadă este de 175 de centimetri iar pe văi s-au format depozite ce ating și 3 metri, avertizează meteorologii în ultimul buletin nivometeorologic valabil până miercuri seara.


Meteorologii atenționează asupra instabilității stratului de zăpadă, în condițiile în care se anunță în continuare ninsori.

”(...) în partea superioară a zăpezii vom întâlni un strat de zăpadă instabil în primii 30..60 cm, constituit din depunerile succesive de zăpadă din a doua parte a lunii, cu rezistență scăzută și coeziune slabă cu straturile mai
vechi, subiacente. În zona crestelor se întâlnesc numeroase plăci de vânt, friabile și de grosimi importante,
pe versanți cu orientări diferite, cei mai expuși fiind versanții nordici, estici și sudici. În profunzime întâlnim
atât cruste de gheață, cât și zone cu de cristale tip cupă, care pot favoriza în cazuri izolate și în special la
supraîncărcări ale zăpezii alunecarea straturilor superioare. Pe multe văi depozitele de zăpadă sunt consistente, local de peste 2-3 metri. În zona crestelor sunt formate cornișe de mari dimensiuni. Pe pantele înclinate va exista riscul declanșării avalanșelor de dimensiuni medii și mari, atât spontan, cât mai ales la supraîncărcări ale stratului cu turiști sau schiori, care să angreneze stratul consistent de zăpadă recent acumulată, plăcile de vânt, iar în cazuri izolate unele straturi din profunzime - risc mare(4)”, a avertizat ANM.

Este risc însemnat de avalanșe și curgeri de zăpadă și mai jos de 1800 de metri, unde stratul de zăpadă proaspătă e consistent și parțial umezit.

”Se pot declanșa curgeri la altitudini apropiate de 1500 m sau avalanșe de dimensiuni medii și izolat chiar mari înspre 1800 m, riscul fiind amplificat la supraîncărcări ale stratului - risc însemnat (3)”, se mai menționează în document.

Potrivit ultimelor măsurători realizate de meteorologi, la Bâlea Lac, grosimea stratului de zăpadă măsura 175 de centimetri iar în zonă ninge în continuare.

Risc mare de avalanșe mai este și în Munții Bucegi și Tarcu-Godeanu și Parâng-Șureanu.

Vremea va fi vântoasă și rece la munte, în următoarele zile și va ninge viscolit în toate masivele. La altitudini joase se va semnala trecător lapoviță.

Publicitate Google
Acest site foloseste cookies pentru a imbunatatii experienta cititorilor. Vezi aici Politica de Cookies. Citeste si Politica de Confidențialitate pentru a intelege cum folosim datele personale.