ANM: Riscul de avalanșe în zona Bâlea rămâne ÎNSEMNAT
03.12.2025 Riscul producerii de avalanșe în zona Bâlea Lac, Munții Făgăraș, la peste 1800 de metri altitudine, în județul Sibiu, rămâne însemnat până joi, respectiv 3, pe o scală de la 1 la 5, din cauza instabilității noului strat de zăpadă, avertizează meteorologii în buletinul nivometeorologic al Administrației Național de Meteorologie (ANM). Stratul de zăpadă la stația meteo de la Bâlea Lac atinge 45 de centimetri și este instabil.
”Pe anumite pante sau văi se întâlnesc depozite mai consistente. Se menține riscul declanșării de avalanșe de dimensiuni medii și izolat chiar mari, care să angreneze stratul superior instabil. Unele curgeri pot apărea în etajul altitudinal 1800-2000 m pe fondul temperaturilor diurne apropiate de 0 grade. Riscul va fi amplificat la orice tip de supraîncărcare a stratului cu turiști sau schiori și va fi însemnat(3)”, a transmis ANM.
În următoarele temperaturile la munte se vor situa în continuare ușor peste cele normale ale perioadei, cu precipitații mixte slabe, în general ploi sub 1700 m și trecător ninsori la peste 1800 m.
